Какво да видя в близост до Широка лъка
Ако вече сте видели забележителностите в Широка лъка, направили сте разходката си из калдъръмените улици в селото и сте се насладили красивата архитектура, може да добавите към плана си за почивка посещения на няколко красиви места в близост до Широка лъка (до 50км).
На 50км. от Широка лъка (около един час с автомобил) се намира природната забележителност Чудните мостове. В миналото мостовете представлявали една пещера, образувала се под рушащото действие на речните води. С течение на времето части от нея се срутили, образувайки величествените мраморни мостове. Големият мост е широк около 15 м в по-широките части и дълъг почти 100 м.
За около един час с автомобил (35км.) от Широка лъка се стига до пещера Дяволското гърло. Пещерата е пропастна и неразклонена. Водите на Триградската река се изливат в „гърлото” от височина 42 метра, като формират най-високия подземен водопад на Балканския полуостров. Заради оглушителния грохот, който се създава, залата с водопада е наречена Бучащата зала. Интересен факт е, че нищо, пуснато във водите на Дяволското гърло, не излиза от изхода на пещерата.
На 35км. от Широка лъка се намира една от най-известните и посещавани пещери в България – Ягодинската пещера. Със своите 8501 м дължина на галериите тя се нарежда на четвърто място сред най-дългите пещери у нас и на първо място в Родопите. Температурата е между 6 и 8 ° С целогодишно. Освен стандартния туристически маршрут, водачите от Туристическото дружество „Родопея” предлагат разходка и сред дивите, неблагоустроени части на Ягодинската пещера. Те са достъпни само със специална екипировка и дават възможност да бъдат разгледани нови красиви места, които остават скрити за повечето хора.
Пещера Ледницата се намира в подножието на Широколъшки снежник на около 1530м. надморска височина. Дълга е 1400м. и е сред 5-те най-дълбоки пещери в България. На дъното на Ледницата преминава подземна река. В пещерата могат да се наблюдават разнообразни пещерни образувания. Името на пещерата – Ледницата – идва от огромните ледени висулки образувани в първата зала на пещерата.
В местността Кикеза, на границата между Переликския масив и Мурсалица се намира хижа Ледницата. Разположена е на обзорна поляна, обградена със смърчова гора на 1650 м. надморска височина. Хижата носи името на пещера Ледницата, която се намира на около 20 мин. от нея. Строена е през 1963 – 1969 г. от широколъшки туристи в родопски стил.
Хижа Перелик е разположена в Переликския масив в местността Совата на хубава билна поляна на 1960 м. надморска височина. Хижата е построена през 1936 г. от широколъшки туристи и е преустроена и ремонтирана през 1957 г.
Музей на родопския карст- Чепеларе
Само на 23км. от Широка лъка, в град Чепеларе се намира единствения по рода си на Балканския полуостров Музей на родопския карст.
Регионален исторически музей – Смолян
В град Смолян на 25км. от Широка лъка се намира Регионалния исторически музей. Музеят се намира в центъра на града, а в експозициите и фондовете му се съхраняват около 150 000 предмета от историята, бита и културата на родопчани.
Планетариум – Смолян
В град Смолян се намира и най-големият Планетариум с астрономическа обсерватория в България.
Пампорово
На 12км. от Широка лъка се намира зимният ски курорт Пампорово.
Връх Снежанка
Само на 17км. от Широка лъка се намира най-високият връх на курорта Пампорово – връх Снежанка – 1925м. от който започват почти всички писти на курорта. На връх Снежанка се издига телевизионна кула, от която се разкрива прекрасна панорамна гледка към цялата околност. До върха може да се достигне с лифт.
Национална астрономическа обсерватория – Рожен
На 25км. от Широка лъка се намира Националната астрономическа обсерватория – Рожен. Разположена е на родопския връх Рожен, на 1750 м надморска височина. Роженската обсерватория е оборудвана с 4 телескопа. Тя осигурява наблюдения по широк клас астрономически и астрофизически задачи – от динамика и физика на тела от Слънчевата система, до извънгалактични изследвания: астероиди и комети, спектри на звезди от различни класове и видове променливост, звездни купове, близки и далечни галактики, квазари.